Évzáró séta a Bessenyei téren
2022.11.25 2022.11.25
Helyszín: Nyíregyháza

Kedves ismerősként üdvözölték egymást mindazok, akik csatlakoztak a nyíregyházi 100 Éves Patika évzáró helytörténeti sétájához, amit ezúttal is Ilyés Gábor vezetett. A csoport a Móricz Zsigmond Színház előtt találkozott, s a Bessenyei tér szobrait és nevezetes épületeit ismerhette meg a tartalmas másfél óra alatt. A Pacsirta vendéglőről hallhattunk elsőként, aminek helyén ma a görögkatolikus általános iskola áll. Az egykori vendéglőben huszárok virtuskodtak, és olykor előkerültek a párbajfegyverek is, mielőtt a tűzoltók laktanyája lett. Ennél békésebb témát kínált Váci Mihály szobra, amely 1976 óta éke a térnek. Ifjabb Szabó István szobrászművész a „szőke város” költőjét úgy ábrázolta, mint aki az egész világot a keblére akarja ölelni.

A séta következő állomása az egykori metodista imaház volt, ahol Jónás Miklós, az Evangéliumi Testvérközösség lelkipásztora várt bennünket. A kápolnában Ilyés Gábor kérdésére mindössze ketten jelezték, hogy már korábban voltak itt. A helytörténész röviden ismertette a metodista gyülekezet megalakulásának és a kápolna építésének a történetét, amit a házigazda elbeszélése egészített ki. Kicsit sem idegen vezetőnk befejezésül idézett néhány sort abból a versből, amit a kápolna szentelési ünnepségére írt a gyülekezet akkori lelkipásztora. Ennek jövőre lesz a századik évfordulója, Jónás Miklós pedig elárulta: a jeles ünnepre szeretnék, ha addigra egykori fényében tündökölhetne az egykor szebb napokat is látott imaterem.

Nem mehettünk el szó nélkül Kovács Dezső helyi építőmester két munkája mellett. A Bessenyei tér 8. számú épületét 1941/42-ben emelték, párja a Széchenyi utca 32., amit 1943-ban építettek. Ezek lehetnek a város első olyan bérházai, amelyek magánvállalkozásban készültek el. Ezt követően Krúdy Gyula szobra előtt sorakozott fel a csoport, melynek tagjai előbb a valamikori helyőrségi klubról hallhattak érdekességeket, majd Varga Imre szobrászművész alkotásáról, végül a Balogh Géza nevéhez fűződő dr. Katona Béla-mellszoborról.  Innen jó rálátásunk nyílt a Dohnál-házra, ami Kéry József építőmester munkásságát dicséri. A szomszédos épület pedig Várallyay Sándor építészmérnök családi háza 1926–27-ből. Utunk Bessenyei György szobránál ért véget. Ilyés Gábor szólt a tér történetéről és felidézte a testőríró szobrának krónikáját is. Befejezésül még utalt a köztéri alkotáshoz köthető városi legendára, amelyet Vietórisz József A gárdista kacagánya című versében is megörökített.

Mivel legközelebb csak jövő januárban találkozunk, a társaság tagjai egy forró tea mellett kívántak egymásnak kellemes ünnepeket a Hova tűnt Sanyi? kávézóban.

 

Az eseményről készült képeket ide kattintva tudja megtekinteni.

Iratkozzon fel hírlevelünkre!
Iratkozzon fel hírlevél listánkra és értesüljön elsőként újdonságainkról!
Kiemelt partnerünk
MEDHUSA CERALBIN
4400 Nyíregyháza Hatzel tér 1.
Nyitva: 0-24 minden nap!
2018-2024 www.100evespatika.hu Minden jog fenntartva!
powered byForweb - Weboldal készítés